Jak zřídit přípojku elektřiny
Jestli se plánujete vrhnout do stavby rodinného domu nebo chaty, čeká na vás mezi řadou jiných nezbytných "kratochvílí" i vyřizování zavedení elektřiny k pozemku. Zjistěte, jak postupovat při zřizování elektrické přípojky i jakým poplatkům se nevyhnete, přestože náklady na samotnou přípojku hradí ve většině případů distributor elektřiny.
Elektrická přípojka představuje zařízení pro napojení domácnosti k elektrické síti nízkého napětí. Přípojka začíná odbočením z distribuční soustavy a končí v domovní pojistkové nebo kabelové skříni, které se lidově říká kaplička nebo antoníček.
Prvním krokem pro zavedení elektřiny pro nové odběrné místo je podání žádosti o připojení k distribuční soustavě příslušnému distributorovi. U nás fungují tři. Na většině území se o elektrickou "dálnici" stará energetický gigant ČEZ, v jižních Čechách a na jižní Moravě tato povinnost patří společnosti EG.D(dříve E.ON Distribuce) a Prahu má pod palcem PRE.
Ve formuláři kromě kontaktních informací vyplníte i technické parametry odběrného místa (např. fáze jističe, plánované elektrospotřebiče a jejich příkon). Jako příloha se k žádosti obvykle přikládá také přehledný situační plán s polohou objektu.
Do 30 pracovních dní zákazníkovi od distributora dorazí návrh Smlouvy o připojení, kde najde požadavky na technické řešení, termín připojení i vyčíslení nákladů, které se odvíjejí od hodnoty jističe. Po podepsání dokumentu a uhrazení zálohy ve výši 50 % nákladů bude nejspíš následovat delší fáze čekání. Protáhne se klidně na několik měsíců, kdy bude distributor řešit projektovou dokumentaci, věcná břemena a nakonec výběr realizační firmy, která přípojku zhotoví. Budoucí odběratel tedy udělá nejlépe, když se obrní pořádnou dávkou trpělivosti.
Nevíte si, s něčím při žádosti o zřizování elektrické přípojky rady? Zkuste se nejdříve poradit s distributorem.